Vyhľadávanie

logo chata horec-page-002

logo revuce.sk

logo1

logo3

logo2

 chimpanzee 1-miki

Predpoveď počasia

Nájdete nás na Facebooku

Prihlásenie (Registrácia)Informácie a tipy

Značky v okolí Liptovských Revúc

Napísal Ján Madliak
Uverejnené 09. februára 2014
Prečítané: 1723x
Napísal: Ján Madliak

Žlté značky

Pre vysvetlenie, chodníky označené žltou farbou sú spravidla krátke trasy, spojovacie cesty alebo skratky.

Prierez turistickými trasami v okolí obce L. Revúce, začnem na severnej hranici jej katastra, v doline Teplé, po našom Teplô J . Pri hlavnej ceste začína žlto sfarbená značka, ktorá vedie návštevníkov dolinou Teplé, prielomom Teplého potoka, popri bývalej poľovníckej chate, teraz už turistickej útulni, s vlastným chatárom. Útulňa je situovaná na úpätí vrchu Rakytov ( m.m.m.). Samotný chodník na Rakytov nevedie, v sev. Rakytovskom sedle pretína zeleno sfarbený chodník, ktorý vedie smerom juh – sever, a tvorí akúsi chrbtovú kosť Velkofatranských chodníkov. Chodník vedúci z doline Teplé, obchádza Rakytov traverzom na južné Rakytovské sedlo.

Najnižší bod chodníka: 640 m.n.m.

Najvyšší bod: 1400 m.n.m.

Prevýšenie: 760 m.

Rizikové úseky: V zimnom období, počas snehovej pokrývky, chodník pretína lavínové dráhy. V tomto období sa neodporúča pohyb v tejto lokalite.

Kombinácia: Chodník naväzuje na hrebeňovku, ktorá je označená zelenou značkou.

Ďalším chodníkom so žltou značkou, je chodník kopírujúci trasu lyžiarskeho vleku, vedúci na vrch Veľký Zvolen. Tento chodník sa nachádza v Nizkych Tatrách. Začína v Nižných Revúcach, na hlavnej ceste. Ako som už vyššie naznačil, vedie lyžiarskym vlekom, až po jeho konečnú stanicu, tam pokračuje ďalej, sprava obchádza vrch Končitá. V týchto miestach sa na tento chodník napája chodník, so zelenou značkou, ktorý smeruje do Liptovskej Osady. Od traverzu Končitej prechádzame na Malý Zvolen (1372 m.n.m). Odtiaľto to už je len na skok na Veľký Zvolen (1403 m.n.m.).

Najnižší bod: 640 m.n.m.

Najvyšší bod: 1403 m.n.m.

Prevýšenie: 763 m.n.m.ň

Rizikové úseky: nie sú, alebo krčma V Nižných Revúcach.

Kombinácia: Zelený chodník smerujúci do L.Osady, na traverze Končitej. Na vrchu Veľký Zvolen je možnosť napojenia sa Cestu hrdinov SNP, asi najdôležitejšiu magistrálu chodníkov na Slovensku.

Tretí zo štvorice chodníkov, označených žltou farbou je chodník s východzím bodom vo Vyšných Revúcach, pri zástavke SAD. Chodník tvorí akýsi okruh, koniec chodníka sa nachádza na jeho začiatku. My si za začiatok chodníka zvolíme trasu, ktorá vedie popri budove bývalej Konštrukty. Hneď na začiatku naberáme výšku v tzv. Balovie dolinke. Po prejdení úseku s hustým porastom a nabratí výšky, sa nám začnú otvárať pekné výhľady na hlavný hrebeň V. Fatry. V tomto úseku vedie chodník ľahkým trávnatým terénom, plným zaujímavých výhľadov na vrch Čierny Kameň, Rakytov a ostné vrchy, nachádzajúce sa na hlavnom hrebeni. Na úpätí vrchu Ploská (1532 m.n.m.), je umiestnený salaš, ktorý v lete slúži ako miesto dobrého občerstvenia, kedže je v prevádzke. V zime slúži na prenocovanie. Chodník prechádza ďalej sedlom Ploskej, tu je umiestnený altánok, slúžiaci na oddych. Odtiaľ je to len na skok na Ploskú. Z Ploskej sa chodník zatáča na juh, na Kyšky. Tam sa vnárame opäť do hustého porastu a schádzame do doliny Zelená ( Zelenô). Dlhou ale peknou dolinou sa dostávame opäť na začiatok chodníka vo Vyšných Revúcach.

Najnižší bod: 720 m.n.m.

Najvyšší bod: 1532 m.n.m.

Prevýšenie: 812 m.

Rizikové úseky: Chodník prechadza hrebeňom, takže obchádza lavínové dráhy.

Kombinácia: V sedle Ploskej sa chodník stretáva s zeleno značením chodníkom, vedúcim hrebeňom V. Fatry. Na vrchu Ploskej sa napája na červeno značení chodník, tzv. Veľkofatranskú magistrálu. Tento chodník kopíruje až po Kyšky.

Zaujímavosti: na tejto trase je väčšie množstvo útulní na prenocovanie.

Posledný chodník so žltým označením, začína v extraviláne obce. Začiatok chodníka je pri budove starej horárne, na mapách uvedenej pod názvom Horná Hajabačka. Je to chodník tiahnuci sa prevažne lesným porastom, chudobným na výhľady. Na Vých. Prašnickom sedle pretína Cestu hrdinov SNP. Tento chodník je akousi skratkou, medzi obcou Liptovské Revúce a osadami v Banskobystrickom kraji, ako Horný a Dolný Jelenec.

Najnižší bod: 740 m.n.m.

Najvyšší bod: 940 m.n.m.

Prevýšenie: 200 m.

Rizikové úseky: Nie sú.

Kombinácia: Ako bolo vyššie uvedené, z tohto chodníka sa dá prejsť na na Cestu hrdinov SNP.

Červené značky

Chodníky označené červenou farbou označujú diaľkové alebo hrebeňové trasy.

Chodník, označený červenou farbou začína v Sredných Revúcach, pri zástavke SAD. Tiahne sa dolinou Malá Turecká, cez oblasť Marčekovo, kde sa nachádza budova starej údiarne, v prípade núdze dobre poslúži na prenocovanie. Na chodníku sú osadené tabule náučného chodníka, ktorý tu bol prednedávnom umiestnený. Najvyšším bodom tejto trase, sú pramene pod Čiernym Kameňom. V tomto bode sa chodník prevaľuje do katastra obce Ľubochňa. Pokračuje celou Ľubochnianskou dolinou až do obce Ľubochňa.

Najnižší bod: 680 m.n.m.

Najvyšší bod: 1260 m.n.m.

Prevýšenie: 580 m.

Rizikové úseky: Nie sú.

Kombinácia: Pri prameňoch pod Čiernom Kameňom, tento chodník pretína chodník, zeleno značení. Je to chodník, tiahnuci sa hlavným hrebeňom V. Fatry.

Zaujímavosti: Okrem pekných výhľadov, chodník pretína les, pralesovitého charakteru, ktorý sa nachádza v okolí PR Čierny Kameň.

Zelené značky

Chodníky označené zelenou farbou predstavujú miestne trasy.

Chodník s týmto označením začína vo Vyšnej Revúcej, pri zástavke SAD. Pokračuje Suchou dolinou, míňa budovu starej horárne a pokračuje pozdĺž toku riečky Revúca. Pri prameňoch riečky sa dvíha do Rybovského sedla, kde toto označenie končí, napája sa na Cestu hrdinov SNP. Odtiaľto je to blízko na vrch Krížna (1574m.n.m.).

Najnižší bod: 680 m.n.m.

Najvyšší bod: 1340 m.m.m.

Prevýšenie: 660 m.

Rizikové úseky: Vrcholové partie chodníka prechádzaju dnami lavínových dráh. Z tohto dôvodu sa pohyb v zime, v týchto miestach neodporúča.

Kombinácia: Z tohto chodníka sa dá na Hornej Hajabačke odbočiť na žltý chodník, ktorý smeruje do Dolného Jelenca. Na Rybovskom sedle je možnosť napojenia na Cestu hrdinov SNP.

Zaujímavosti: Chodník prechádza popri prameňoch riečky Revúca.

viď turistickú mapku na spodu stránky

1 1 1 1 1 Hodnotenie článku (Hlasov: 3)
Zdielať
Komentárov: