Vyhľadávanie

logo chata horec-page-002

logo revuce.sk

logo1

logo3

logo2

 chimpanzee 1-miki

Predpoveď počasia

Nájdete nás na Facebooku

Prihlásenie (Registrácia)Informácie a tipy

Ushuaia - Findelmundo

Uverejnené 09. júna 2015
Prečítané: 2029x

Z Punta Arenas sa po 12 hodinovom presune busom dostanete na Ohňovú zem do jej najväčšieho mesta Ushuaie. Takže 20 minútový trajekt cez Magallaesov prieplav, opäť hranica - cez San Sebastian a ďalšia argentínska pečiatka. Prieliv spájajúci Pacifik s Atlantikom má od r.1843 pod kontrolou Čile, podobne celá Ohňová zem, ako aj kanál Beagle či Drakeov prieliv sa delia medzi Argentínu a Čile, nie celkom jasným spôsobom. V RIO GRANDE prestúpite do malého busu smer Ushuaia!! HOSTEL LOS LUPINOS, až na to, že sa tam kradne z chladničiek, je veľmi pohodový na bežné ubytovanie...:-)))

Ohňová zem je najväčším ostrovom Južnej Ameriky. Pomenovali ju Španieli, plávajúci Magallaesovým prielivom podľa indiánskch ohňov, ktoré pri plavbe zazreli.

Ushuaia, považovaná za najjužnejšie mesto sveta, leží v argentínskej časti Ohňovej zeme. Južnejšie od nej je ešte čílske Puerto Williams na Isla Navarino, ale s 2000 obyvateľmi je to skôr sídlo vojenskej posádky a nie mesto v pravom slova zmysle.

USHUAIA sa rozkladá na brehoch kanálu BEAGLE. Kanál, dlhý 240 km, je prirodzenou vodnou cestou medzi Ohňovou zemou a čílskymi ostrovmi na južnej strane. Meno dostal podľa slávnej lode BEAGLE, ktorá podnikla cestu okolo sveta v r.1831-36 a bola prvá, ktorá kanálom preplávala. Na jej palube okrem kapitána FitzRoya bol aj mladý bádateľ a tak trochu podivín CHarles Darwin, ktorý svoje poznatky a základy evolučnej teórie spísal v knihe "O pôvode druhov".

u2

Oveľa skôr sa okolo sveta plavil Portugalec v španielských službách Fernao de Magallhaes (anglicky Magellan), ktorý cestou okolo sveta dokázal, že zem je guľatá. Jeho 5 lodí vyplávalo zo Sevilly 10.8.1519. CHcel nájsť prieliv medzi dvoma oceánmi, ktorý nakoniec r.1520 skutočne našiel a dnes nesie jeho meno.

Po 4 mesiacoch plavby Pacifikom, chorobami skorbutom, hladom a smädom vyčerpaní námorníci pristáli na Filipínach, kde boli napadnutí domorodcami a sám Magallhaes bol zabitý. Do Španielska sa nakoniec vrátila a 6.9.1522 zakotvila len jedna loď - Victoria, s jej veliteľom Juan Sebastian Elcanom, takže to bol vlastne on, kto prvý krát oboplul zemeguľu. Prieliv je dlhý 570 km, a v najužšom mieste len 2 km široký.

Druhý človek, ktorý oboplával Zem a preplával cez prieliv bol anglický námorník, pirát a šľachtic v jednej osobe - Francis Drake r.1843. Jeho meno nesie Drakeov prieliv.

Dnešná Ushuaia je turistickou mekkou oblasti.

V uliciach nájdete reštaurácie s parillou, s gigantickými krabmi, agentúry, ponúkajúce výlety kde len chcete, samozrejme aj na Hornov mys, Maják na konci sveta, či do Antarktídy....

Môžte zájsť k železnici na konci sveta, alebo na koniec svetoznámej Panamskej magistrály ťahajúcej sa pozdĺž Pacifiku od Aljašky až po Ushuaiu v dĺžke takmer 18 tisíc km,!!!!

u3

Ushuaia ako trestanecká kolónia vznikla r.1896, hovorilo sa o nej ako o argentínskej Sibíri. Celé mesto sa nesie v znamení pamiatok na toto obdobie. Figuríny trestancov sa na vás škeria kdekoľvek, podobne vás do reštaurácie pozýva kapitán, pirát, či námorník...

Ani na pôvodné obyvateľstvo sa nezabúda, fotky a figuríny indiánov z kmeňa Yamana nájdete tiež v každom kráme.

u4

u5

NP TIERRA DEL FUEGO

nádherná prírodná divočina, krásne hory, lesy, mokrade, rašeliniská, bobrie hrádze, jazerá....krásny trek a skvelé zážitky...

1.Deň treku - ÚDOLIE VALDIVIESO

Po asi 2-3 hodinovom stúpaní za stáleho kropenia kvapiek sme dorazili k chate, s mojim tajným želaním prespať v nej, keďže môj staník, v českej hantírke -„rakvička" bol pre drsnú krajinu a noc v nej "nie celkom vhodný". Chajda bola v zachovanom stave, a napodiv v tejto divočine sa stretla partia mladých Argentíncov, aby nadšene previedli jej drobné opravy. Teplo sálajúca petríková piecka, priam ako z rozprávky, ma okamžite presvedčila. Pohostinní Južania nás ponúkli šošovicou, chorisom, vínom, kusom dobrého koláča. Chajda "zachránila" aj ostatných členov našej skupiny s premočenými vibramami po "výlete" za bobrami.

Najzdatnejší z nich -argentínski PAT a MAT v akcií - neopisateľný entuziazmus, s výsledkom "A je to"" Bolo úžasné ich sledovať a tráviť s nimi popoludnie. Opáčili sme aj Maté s bombišou....

Aj keď si celý večer naši premoknutí pltníci sušili boty nad petríkom, do rána celkom neuschli.... takže ďalší deň sa u nich niesol pochod v duchu "igelitových pytlíkov a polomokré boty navrch".

u6

Nádherná Monte Olivia v pozadí dominuje panoráme okolia.

u7

2.Deň - LAGO di ESMERALDA.

Počasie už podstatne vľúdnejšie, opäť slniečko, napriek tomu, že ráno na stanoch svietili cencúliky a mrzlo. V chalupe tiež petrík rýchlo vychladol, takže fuj zima aj dnu, Napriek tomu nadšene vyrážame k finišujúcemu cieľu - Esmeralde. Jazero samotné, horské masívy s ľadovcom, kusy odlomených brál, bobrie hrádze v okolí. To všetko nás čakalo na konci treku. Len v úplnom závere pri šlapaní na ľadovec už poletovali snehové vločky - sme predsa v Ushuai, musí ukázať svoj naturel...

u8

u9

u10

u11

Lago Esmeralda a nocľah na jeho brehu bol krásnym finišom treku v Ohňovej zemi.V NP sme prešli pabukovými lesmi, na brehu Beaglu sme hľadali mušle, skúmali geologické zvláštnosti prírody, fotili kamene, kvety, krajinu ako v Tolkienovom Pánovi prsteňov.

Zašli sme na Poštu na konci sveta, kde nám orazili pohľadnice ako corpus delicti našej prítomnosti tam,

...zažili sme krásne momenty, videli neskutočné krásy divokej, možno až trochu surovej, ale o to fascinujúcejšej prírody, ktorá vás úplne pohltí....

Jej jedinečnosť a originálnosť si uvedomíte až na mieste, kde sa stávate jej súčasťou a očitými svedkami jej drobných premien v okamihu času. Priezračnú čistotu zatiaľ nestihol pošpiniť ľudský element, snáď len bobry upravujú ekosystém v krajine.-))

Ešte posledná rozlúčka s Ushuaiou - lasagne s fľašou piva značky - neuveriteľne ale naozaj PATAGONIA - Bohemian Pilsener!!!!!

Letíme späť do Buenos Aires a po dni lodičkového výletu na rieke Paraná späť do Európy.....domov....

V batohoch okrem špinavého prádla nesieme kopec nezabudnuteľných zážitkov, nové priateľstvá, posunutie svojich hraníc a potvrdenie že naša Zem je nádherná.

u12

u13

u14

Marika Krížová: U S H U A I A - F I N D E L M U N D O

1 1 1 1 1 Hodnotenie článku (Hlasov: 2)
Zdielať
Komentárov: